Dental Botoks

Dental Botoks

Tıpta ve diş hekimliğinde botoks (dental botoks): Çeşitli durumlarda tedavi ve kozmetik amaçlı kullanılan botoks kas kasılmasını belirli bir süre ile bloke etmektedir. Botoks, sinirden gelen uyarı sonrası kasın kasılması için gerekli olan maddenin salınımını engelleyerek etki eder. Etkisi 6 ay kadar sürer ve geri dönüşümlüdür. Yani senede 2 kez uygulanabilir. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır, özellikle eklem rahatsızlığı olan hastalarda bu etkisinden faydalanılmaktadır.

Botoks özellikle ; çiğneme kaslarının aşırı kasılmasına bağlı çene yüz ağrıları, çene eklemi bozuklukları, bruksizm (diş sıkma, diş gıcırdatma), mimik kaslarının kozmetik olarak düzeltilmesi, gummy smile (gülerken diş etlerinin fazla görünmesi) görünümünün düzeltilmesi (pembe estetiğin sağlanması için diş etine botoks uygulanır), yüz asimetrilerinin ve kırışıklıkların düzeltilmesinde, ortodontik amaçlı cerrahiler sonrası kasların çekmesine bağlı nüksü önlemede ve aşırı terleme tedavisinde kullanılır. Çene eklemine veya diş sıkmaya (diş gıcırdatma tedavisinde) bağlı olan ağrıların giderilmesinde botoks yardımcı tedavidir. 25-30 yaşlarında yaşlanma belirtileri başlamaktadır. 25 yaş ve üzerine botoks uygulanmalı, genellikle 25 yaş altına botoks uygulaması gerekli olmamaktadır.

Botoks ile diş gıcırdatma-tedavisi ağrılı bir yöntem değildir. İnsülin enjektörü ile uygulama yapılır ve tüm işlem yaklaşık 5-10 dakikada sürer. Etkisi ise 3. günden itibaren görülmeye başlar. 2. haftadan itibaren en yüksek düzeyine ulaşır.

Hamile ve emzirenler üzerinde yeterli araştırma olmadığından uygulanmamalıdır. Alerjik hastalarda öncelikle cildin başka bir bölgesinde deneme yapılmalı, sonrasında botoks uygulanmalıdır. Botoks uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Uygulama sonrası uygulama alanına dokunmamak, masaj yapmamak ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Ayrıca ilgili bölgeye buz uygulaması da olası morlukları engelleyecektir.

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız. Bizimle iletişime geçin.

deri mont
web tasarım
seo hizmeti
neo sambu