Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti nedir?
Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?
Kalıtımsal nedenlerle alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsel bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir kişide çenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır.

Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından önem arz etmektedir.

Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, çekilmiş diş boşluklarının mevcut olması gibi durumlar da dişlerde aralanmaya neden olur. Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise; dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık meydana gelir.

Yaşanan erken ya da geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olabilir. Zamanından önce ağızdan düşen süt dişlerinin yerine, ağızda var olan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan çıkması gereken dişler ise kendisine yer bulamayacağı için çapraşıklık meydana gelir.

Ortodontik tedavi ne kadar gereklidir?
Ortodontik tedavi yalnızca estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini giderme açısından gerekli olabilir.

Ağızdaki mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan, basit ortodontik sorunlar, hastanın takıp-çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Öncelikli ortondotik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi büyük önem arz etmektedir. Bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler kullanılabilmektedir.

Ortodonti branşı, diş hekimliğinin diğer yan dalları ile sürekli işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Her hastanın klinik gereksinimleri farklıdır. Hareketli apareyler kullanılarak yapılabilir, sabit metal ya da estetik braketler uygulanarak olabilir, hasta uygunsa şeffaf plaklarla yapılabilir, erken teşhis edilen alışkanlık kırıcı apareyler ya da koruyucu dolgu tedavileri ile problemler öngörülerek önlenebilir. Bazı durumlarda ortognatik cerrahi ile birlikte yapılabilmektedir. Bu yüzden ilk önce hastanın analizinin yapılması daha  doğru bir başlangıçtır.

Öncelikle ortodontik tedavi zorunlu bir tedavi değildir. Ancak bazı durumlarda ileri derecede çapraşıklıkların olması diş çürümelerine sebep olabilmektedir. Düz bir bölgeyi temizlemek daha kolaydır. alt ve üst çenenin birbirine uyumsuz olmasından dolayı oluşan eklem problemlerinin gideriliyor olmasıda ortodontik tedavinin faydalarındandır. Ortodontik tedavi sonrası güzel bir gülümseme insana psikolojik olarak da özgüven vermekte ve sosyal ilişkilerinde avantaj sağlamaktadır.

Dişlerin gözle görünür şekilde çarpraşık, düzensiz olduğu durumlarda, alt çene veya üst çenenin normalden daha önde ya da geride görünüyorsa, parmak emme ,dudak ısırma gibi doğru olmayan alışkanlıkların devam ettiği durumlarda mutlaka çocuklarımızı muayene ettirmeliyiz. Erken veya geç diş kayıpları, ağızdan solunum, diş sıkma ,dişlerin kapanışta birbirine temas etmemesi ortodonti ihtiyacını gösterebilir.

Ortodontik tedavilerin süresi hastaya göre değişebilmektedir.Ortodontik tedavi bazen daha kısa sürebilmektedir. Alışkalık kırıcı apareylerin 10 ay-1 sene ağızda kalması gerekmektedir. Bunun dışında 1.5 yıl – 3 yıl arasında tedavilerin şekline göre diş teli tedavisi sürebilmektedir. Şeffaf plaklar ile yapılan tedaviler genellikle daha küçük problemler olduğu için daha kısa sürebilmektedir.

Uzun süreli tedaviler olduğunu düşünecek olursak ilk etapda yüksek gibi görünen tedavi ücretleri aslında sonuca bakıldığında uygun fiyatlarda hem estetik hem de dişlere zarar vermeden yapılan tedavilerdir. Internet üzerinden fiyat vermek yasal olarak mümkün değildir.

Öncelikle ortodontik tedavi için diş hekiminizden randevu almalısınız. Tedavi süresince dişlerinizi temiz tutmak ve diş hekiminizin size kullandırmak istediği diş apareyler ya da lastikleri zamanında ve düzgün kullanmanız, ortodontik tedavinize başlanmadan önce diştaşı temizliğinizi ve diş dolgularınızı yaptırmanız gerekmektedir.Eğer diş hekiminiz tarafından gerek görülmüşse 20 yaş diş çekimlerinizi de yaptırmış olmanız gerekebilir.

Özel sağlık sigortaları ortodontik tedaviyi karşılamaz. Diğer sağlık sistemleri de devlet hastanelerinde ,üniversite hastanelerinde bu tedavileri karşılar. Ancak; son yıllarda hastalardaki artışlardan dolayı çok uzun zamanlara randevu verildiğinden hastalar daha çok özel kliniklerde yaptırmayı tercih etmektedir. Uzun süreli bir tedavi olduğu için ,her ay kontrollerin olması, ulaşım ve yemek gibi ek masrafları da düşününce size yakın bir klinikte tedavinizi yaptırmak daha mantıklı olabilir.

Ortodonti tedavisi öncesinde yapılan dolgu ve diştaşı temizliği gibi hazırlık aşaması tedavi ücreti dışında bir masraftır. Ara dönemlerde de hastaların dişlerine bakmaması yeni tedavi masrafları çıkartabilir. Bunlarla karşılaşmamak için iyi ağız hijyenine azami dikkat göstermek gerekmektedir. Özel diş fırçası, ara yüz fıçaları, mum, ağız suları, özel diş bakım ürünleri ek masraflar oluşturabilir. Bunlar zaten normalde dişlerinize bakım için harcadığınız standart masrafı geçmeyecektir.

Şeffaf Plaklar yetişkin hastalar tarafından çok tercih edilmektedir. Tabiki basit ortodontik problemler için çözüm olabilmektedir. Porselen braketler de görüntü açısından tercih edilmektedir.

Ortodontik tedaviye erken başlarsanız, sizin standartlarınıza uyum sağlanır; ortodontik tedaviye geç başlarsanız,siz standartları yüzünüze adapte etmek zorunda kalırsınız. 7 yaş civarında diş hekiminizin kontrolünde olmanız daha avantajlı olacaktır. Çocukların gelişimlerine, diş sürme zamanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Unutmayın ki çocuğunuz bu tedaviyi kendisi istemeli ve özlük bakımlarını yapabilecek yetide olmalıdır. Dişlerin çarpık görünmesi onun bu tedaviyi istemesini ve tedavi sürecine daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Erken başlamak her zaman tercih sebebidir. Ancak her yaşta tedavi olabilirsiniz. Bazen implantlar için yer açmak amaçlı da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir. Bu yüzden 50 yaşında bile uygulama yapılabilmektedir.

Genelde en ideal yaş ergenlik öncesidir. Küçük yaşlarda uygulanan tedavi protokolleri ile 30,40,50 yaşından sonra yapılan tedavi protokolleri farklıdır. Her yaşta tedavi olunabilir. Yetişkin ortodontisi daha uzun sürebilir.

Çapraşıklıktan dolayı diş aralarının iyi temizlenememesi sonucu çürükler olabilir, çene ilişkileri bozuk olmasından dolayı eklem problemleri olabilir. Ayrıca dişlerinizin görüntüsünden memnun değilseniz, daha sonradan sağlıklı dişlerinizi keserek yapılacak bir uygulamadan çok daha sağlıklı bir tedavi şeklidir.

Dişler daima hareket halindedir. Gerekliliklere uyarsak neden kalıcı olmasın? Bu yüzden tedavi sonrası koruyucu plaklar ve iç kısmından retainer denilen ince teller uygulanması kalıcılığını arttıracaktır.

Ortodontik tedavinin süresine bakıldığında pahalı tedavi değildir. Ücreti, klinik şartlarına bağlı olarak değişiklikler gösterse de yapılacak tedavi planına göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

Kurallara uyulduğu müddetçe diş teli tedavisi uygulanabilir. Ciddi dişeti problemi olan hastalarda ve bazı durumlarda tercih edilmeyebilir.

Kulaklarınızın önündeki ağrı eklem problemini gösterebilir. Bu da çenelerin kapanış probleminden kaynaklanabilir. Dişlerin duruşu düzgün bile olsa bu gibi durumlarda ortodontik tedaviye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Tabiki bu gibi durumlarda diş teli tedavisi faydalı olacaktır. Ortodonti hastasının hangi yaşta başvurduğu bu tarz dişleklik dediğiniz durumlarda daha önemlidir. Bazen sadece tel tedavisi yeterli olamamakta özel apareyler kullanılmakta, bazen de ameliyat olunması gerekmektedir.

Alt çene önde konumlandığı durumlarda da diş teli tedavisi yararlı olacaktır. Bu gibi çene bozukluklarında hastanın yaşı tedavinin şeklini belirleyecektir. Sadece tel tedavisi yeterli olamayabilir. Hastanın ameliyat olması da gerekebilir.

Çene ilişkilerinin aşırı bozuk olduğu durumlarda yapılan analiz sonucunda hekiminiz ameliyat kararı verebilir.

İlk tercihimiz implant yapılmadan ortodontik tedavi olunması ve tedavinin sonuna doğru ya da sonunda implantın yapılmasıdır. İmplantın yerini uygun bir şekilde hazırlamak isteriz. İmplantınız daha önceden yapılmışsa onu yerinden oynatamayacağımız için tedavi planının daha farklı olmasına sebep olabilir. İmplantınz varken de ortodontik tedavi yapılabilir. Ancak bunun düzelebilen ve düzelemeyen kısımlarını doktorunuzla detaylı olarak konuşmuş olmanızda fayda vardır. Beklentiler her zaman mutluluğumuz için önemlidir.

Dişlerin daha sağlıklı olarak düzeltmenin yolu diş teli tedavisidir. Ortodontik tedavi bazı durumlarda tel takmadan da olabilir. Şeffaf plaklar , invisible aligner ,invisaling, görünmeyen plaklar dediğimiz aslında temelde aynı olan daha çok hafif ortodontik bozukluklarda tercih ettiğimiz bir ortodontik tedavi şeklidir. Bilgisayar destekli, belli aralıklarla ölçü alınarak ve takılıp çıkartılarak kullanılabilen bir tedavi şeklidir. Kompozit lamina, porselen lamina ya da porselen yapılarak da dişler düzenlenebilir. Ancak dişin çıktığı yönü değiştiremediğimiz için en estetik sonuç yine de ortodonti ile olacaktır.

Görünmeyen teller porselen ya da buna benzer materyallerden yapılan braketlerden oluşur. Metal tellerin bir kaplamayla daha estetik görünmesi sağlanır. Ancak bunlar zamanla soyulabilir. Görünmeyen braketler ortodonti hastasının ağızında daha az metal görünmesinden dolayı daha estetiktir.

Tam olarak şeffaf değildir. Üzerinde kaplama vardır. O da zamanla soyulabilir.

Şeffaf plaklarla yapılan bir ortodontik tedavidir. Az çapraşıklıklarda kullanmayı tercih etmekteyiz.

Hastadan ölçü alındıktan sonra bilgisayar ortamından kaç set ile sorunun çözüleceği belirlenip, ücretlenme o şekilde yapılır. Ancak unutmayalım ki metal braketli tedavi daha uygun fiyatlı olacaktır.

Porselen ya da ona benzer materyallerden yapılmış şeffaf daha az belirgin braketlerdir.

Metal, gri renkli küçük kare şeklindeki dişerin doğru pozisyona gelmesini sağlayan ortodontik malzemelerdir.

Metal diş telleri daha ekonomiktir. Şeffaf diş tellerinde tedavi bir miktar daha uzun sürebilir. Şeffaf plaklar daha kısa sürebilir fiyat olarak da bir miktar daha yüksek olacaktır..

Ortodontik tedavinin ilk günlerinde hassasiyetler olabilmektedir. Alışma süreci olduğundan uzun sürmeyecektir. Unutmayın ki küçük çocuklar bu tedaviyi yaptırabilmektedir.

Tedaviye başlandığı zaman ilk ay daha sık görünmek gerekebilir. Daha sonraları ayda bir randevu verilmektedir. Seans sayısı önceden belirlenememektedir.Kabaca kaç yıl süreceği bilgisi verilebilmektedir. Bazı durumlarda hastamız her hafta çağrılabilmektedir.

Ortodontik tedavi öncesinde yapılan analiz sonucunda diş çekimi olmadan da tedavi olabiliyorsa zaten doktorunuz size bu bilgiyi verecektir. Diş çekimi olmadan da ortodontik tedavi yapılabilmektedir.

Ortodonti tedavisi sırasında ilk dönemlerde az da olsa ağrı ve hassasiyet olabilmektedir. Kontrol seanslarından sonra da ilk 24-48 saatler arasında yeni hareketler verildiği için hassasiyetler ve küçük ağrılar olabilmektedir. Ama dayanılmayacak gibi değildir.

Ortodontik tedaviniz başlarken yememeniz gerekenler listesi verilir.. Yapışkan , şekerli, çekirdekli yiyecekler , asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Hem dişleriniz çürümesin hem de braketleriniz ve aparatlarınız kırılmasın diye.

Teller çıkartıldığında diş yüzeylerinde leke kalmaz. Braketler dolgu ile yerleştirilmektedir. Altlarına besin artığı girmemektedir.Bu yüzden dişlerin üzerinden braketler çıkartıldığı zaman eğer dişlerinizi tedavi sürecinde iyi temizlememişseniz braketlerin çevresinde siz bakmadığınız için oluşan lekelenmeler olabilir.Çürükler dahi olabilir. Bunlar tedavi sırasında  dişlerinize düzgün temizlik yapmamış olmanızdan kaynaklanır.

Diş çarpıklığının esas sebebi dişlerin çenede yer bulamamasından kaynaklanıyorsa diş çekimi gerekebilir.

Normalden daha sık fırçalanır. Tellerin ara bölgelerine sıkışan besin artıklarının da uzaklaşması gerekmektedir. Özel fırça, diş arası fırçası, gargara kullanımına ek olarak ağız duşu dediğimiz özel bir ağız bakım cihazını da önerebiliriz.

Hastanın var olan ısırma problemleri , eklem problemleri düzelmiş olacaktır. Bu aşamada tedavi bitim aşamasına gelecektir. Estetik olarak istenilen düzeye gelmiş olacaktır.

Ortodontik apareyler dişlere zarar vermez. İyi bakım yapılmazsa dişler çürüyebilir. O yüzden doktorunuz sizi sürekli olarak bu konuda uyarır. Uyarıları ciddiye almanız sizin yararınızadır.

Acı hissetmek kişiye göre değişmektedir. Küçük farklılıklar olabilir. Mutlaka az da olsa dokularda hassasiyetler , dişlerin hareket etmesinden dolayı hafif ağrılar olabilmektedir. Çok ağrılı bir tedavi olsaydı yapılmazdı diye düşünmeliyiz.

Braket ve dişlerinizi özel fırçalarla temizleyecek,ağız gargarası kullanacak ve bakımını yapacaksınız. Diş hekiminiz gerek gördüğünde, iyi bakamadığınız zamanlarda diş taşı temizliği yaptırmanızı isteyebilir.

Braketler (diş telleri) ilk takıldığında farklı hissedeceksiniz. Ancak daha sonra onlar da vücudunuzun bir parçası gibi olacağından okulunuzu veya normal yaşantınızı etkilemeyecektir.

Braketlerinizle (diş tellerinizle) dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ortodontik diş fırçaları ve ara yüz fıçaları vadır. Ortodontik tedaviniz esnasında size bu bilgiler belli aralıklarla zaten verilecektir.

Braketler (diş teli) kendi başına diş çürüğüne sebep olmamaktadır. Dişlerimizi düz yüzey olduğunda korumak daha kolaydır. Braketler (diş teli) olduğunda normalden daha iyi dişlerimizi fırçalamazsak dişlerimiz çürüyebilir. Yani dişlerimizi iyi fırçalayamadığımızda dişlerimiz çürür.

İlk etapta ağız içine uygulanmış olan yabancı maddeler konuşmamızı bile az da olsa etkiler. Ancak çok kısa bir süre sonra konuşmanız da düzelir ,ıslık öttürebilir ve müzik aleti çalabilirsiniz.

Diş teli takan herkes spor yapabilir. Ön bölgeden darbe alma ihtimali olan sporlar yapılıyorsa koruyucu spor plakları yapılabilir. Diş teli takmak spor yapmaya bir engel oluşturmamaktadır.

7 yaş ve sonrası ortodonti muayenesi yapılması uygundur. Ancak normal diş hekimi muayenesi daha küçük yaşlarda yapılmalı ve çürük dişler tedavi edilmeli, koruyucu tedavileri yapılmalıdır.

Çocuğunuzun gece parmağını emmesi dişlerinin kapanışını bozacağından ileride ortodontik problemlere sebep olacaktır. Bu yüzden alışkanlık kırıcı aparey kullanması gerekebilir.

Çocuklar istedikleri bir tedavi sürecindeyseler küçük ağrılardan şikayet etmezler. Çok şiddetli ağrılar olmamakla birlikte tabiki de bir farklılık hissedecektir. Eğer çocuğunuz tedaviye isteyerek başlamışsa bunlar onu rahatsız etmeyecek boyutta olacaktır.

Diş hekiminizin muayene etmesi en kolay yoldur. Ancak sizin de anlayabileceğiniz durumlar olabilir. Mesela dişlerini tam kapattığında ön grup dişler arasında boşluk kalıyorsa açık kapanışı olabilir. Dişlerine baktığınızda düzgün dizili görünmüyorsa çapraşıklık olabilir. Dudaklarını kapattığında ön iki dişi dışarda kalıyorsa alt çene gelişimi yetersiz olabilir. Dişlerini kapattığında üst dişleri arkada kalıyorsa üst çene gelişimi yetersiz olabilir. Kulak burun boğaz kaynaklı hastalıklarda ya da allerjik durumlarda da nefes yolu problemlerde kapanış bozuklukları olabilmektedir.

Ortodontik tedavi sonrası tekrar bozulmasını kimse istemez. Bunun için önlemler alınmaktadır. Bitimde içeriden ince bir tel ve üst kısmına kullanılabileceğiniz şeffaf plaklar ya da özel apareyler ile tedavi sonlanmaktadır.

Ortodonti sonrası dişlerinizi beyazlatabiliyoruz. Hastamızın braketleri yani diş telleri çıktıktan 1 ay sonrasını tercih ediyoruz. Böylece dişeti dokusu  kendine gelmiş, diş minesi de hassasiyet açısından daha sağlıklı bir yapıya ulaşmış oluyor.

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız. Bizimle iletişime geçin.

deri mont
web tasarım
seo hizmeti
neo sambu