Protez Diş Tedavileri

Protez Diş

Protetik diş tedavisi, dişlerin kaybedilmesi ve ağız içindeki dokuların zarar görmesi durumunda ağız sağlığının tekrar kazanılmasını sağlayan diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Kişilerin vücutlarında eksik ya da görevini yapamayan bir bölgenin işlevini kaybetmesi sonucunda tekrar kullanılmasını sağlamak amacıyla uygulanan yönteme protez denilmektedir. Diş hekimliğinde protez tedavi, genellikle diş kayıpları ve diş eti rahatsızlıkları nedeniyle uygulanmaktadır. Diş kaybı ve diş eti sorunları yaşayan kişilerde tedaviye geç kalınmış ise protez tedaviye gerek duyulmaktadır.

Hastalarda oluşan diş kayıpları bazı durumlarda farklı sorunlara neden olmaktadır. Diş ya da dişlerin eksik olduğu hastalarda genel sağlık durumlarına göre farklı etkiler görülmektedir. Bazı hastalarda birden fazla diş kayıpları yaşanır. Bu durum hastaların ağzında büyük boşlukların oluşmasına neden olur. Bu yüzden yaşanılan diş kaybı ile rahatsızlık daha fazla artmaktadır. Tedavisi yapılmayan diş kayıpları diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Aynı zamanda hastalar büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Diş fırçalama, diş bakımı oldukça zor bir hal alır ve çiğnemede sorunlar yaşanır.

Bu tedavide hastaların diş kayıpları, farklı malzemelerden üretilmiş yapay dişlerin takılması ile giderilmektedir. Protez tedavisinde uygulanan protez dişler takılarak kaybedilen dişler telafi edilir. Kişiler önceki gibi dişlerinin işlevselliğine kavuşabilir. Protez dişlerin takılması hastalar için büyük önem taşımaktadır. Kişiler psikolojik olarak rahatsızlık ve sıkıntıdan kurtulur. Aynı zamanda çiğneme sorunlarından kurtularak eskisi gibi çiğneme işlevini devam ettirebilirler. Bunların yanı sıra estetik bir gülüş önem taşımaktadır. Hastalar protez dişler sayesinde estetik bir gülümsemeye sahip olur.

Protez diş kullanan kişiler ağız bakımına önem vermelidir. Ağız bakımı ve hijyeni, protez dişler için daha fazla önem taşımaktadır. Protez dişlerin zarar görmemesi açısından uygun malzeme ve ürünlerle dişlerin bakımı yapılmalıdır. Temizliği düzenli yapılmayan dişlerde ağız kokusu meydana gelir. Bu durum  yiyeceklerin tüketilmesinden sonra ağız içinin düzenli temizlenmemesinden dolayı oluşmaktadır. Ağız bakımı yeterli olmadığı durumlarda diş eti sorunları yaşanmaktadır. Bu nedenle protez kullanan kişiler, ağız bakımını gerekli ürünlerle yeterli derecede uygulamalıdır.

cevap.

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız. Bizimle iletişime geçin.

deri mont
web tasarım
seo hizmeti
neo sambu